Parki Narodowe 20.04.2024 14:16 (UTC)

PARKI NARODOWE
Co to jest park narodowy?
Ustawowa definicja parku narodowego brzmi następująco. "Park narodowy obejmuje obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe. Park narodowy tworzy się w celu zachowania różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej i walorów krajobrazowych, przywrócenia właściwego stanu zasobów i składników przyrody oraz odtworzenia zniekształconych siedlisk przyrodniczych, siedlisk roślin, siedlisk zwierząt lub siedlisk grzybów."
Obecnie w Polsce istnieją 23 parki narodowe, w tym 8 uznanych zostało przez UNESCO za rezerwat biosfery. Rezerwat biosfery to wyznaczony obszar chroniony zawierający cenne zasoby przyrodnicze. Dodatkowo Białowieski Park Narodowy wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego. Największym parkiem narodowym w naszym kraju jest Biebrzański Park Narodowy, najmniejszym zaś Ojcowski Park Narodowy.
Biebrzański Park Narodowy został utworzony 09.09.1993 r. i jest największym parkiem narodowym w Polsce. Położony jest w północno - wschodniej części kraju, na terenie województwa podlaskiego. Powierzchnia Parku wynosi 59223 ha. Obszary leśne w Parku zajmują 15547 ha, grunty rolne - 18182 ha, a nieużytki - słynne Bagna Biebrzańskie,
w rzeczywistości najbardziej cenne przyrodniczo ekosystemy - 25494 ha. Biebrzański Park Narodowy chroni rozległe i prawie niezmienione dolinowe torfowiska z unikalną różnorodnością gatunków roślin, ptaków i innych zwierząt oraz naturalnych ekosystemów. Dolina Biebrzy jest bardzo ważnym miejscem gniazdowania, żerowania
i odpoczynku dla ptactwa wodno-błotnego, toteż w roku 1995 została wpisana na listę siedlisk konwencji RAMSARowskiej tj. obszarów mokradłowych o międzynarodowym znaczeniu, zwłaszcza jako środowiska życia ptactwa wodno-błotnego.
Ojcowski Park Narodowy został utworzony w 1956 roku. Zajmuje powierzchnię 2145,62 ha, z czego 1529 ha zajmują lasy. Wokół Parku utworzono otulinę o powierzchni 6777 ha. OPN jest położony w południowej części kraju, w województwie małopolskim, w odległości 16 km na północ od Krakowa, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Park obejmuje doliny dwu niewielkich potoków – Prądnika i Sąspówki, tworzących Dolinę Prądnika
i Dolinę Sąspowską, oraz przyległe fragmenty wierzchowiny jurajskiej. W herbie Parku znajduje się stylizowany nietoperz, wznoszący się nad ruinami zamku w Ojcowie. OPN jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce.

PARKI NARODOWE W POLSCE
·Wielkopolski Park Narodowy
·Wigierski Park Narodowy
·Woliński Park Narodowy
Na całym świecie istniej ponad 7000 parków narodowych. Ich powierzchnia zajmuje łącznie obszar przekraczający 1 milion kilometrów kwadratowych. W Stanach Zjednoczonych znajduje się najstarszy Park Narodowy Yellowstone, zajmuje on 8980 kilometrów kwadratowych. Którego ustanowienie podpisał w 1872 roku prezydent Ulysses Grant.