Komputer już w przedszkolu 28.03.2024 11:57 (UTC)

KOMPUTER JUŻ W PRZEDSZKOLU

Rozwój nowoczesnych technologii jaki obserwujemy, nie omija także placówek oświatowych. Komputer stał się podstawowym narzędziem we współczesnym życiu codziennym, a jego wykorzystanie w edukacji widoczne jest na wszystkich jej poziomach. Każdy z nas, kto miał kontakt z wychowaniem przedszkolnym wie, że ta dziedzina również rozwija się bardzo dynamicznie i na przestrzeni kilku lat sylwetka absolwenta, opuszczającego przedszkole  znacznie się zmieniła. Społeczeństwo jest świadome znaczenia wagi edukacji przedszkolnej i każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko edukację przedszkolną rozpoczęło w wieku 3 lat, a często nawet wcześniej. Rok przedszkolaka, który obchodziliśmy w poprzednim roku szkolnym, powstające  akty prawne - kładą duży nacisk na wychowanie i edukację małego dziecka.
Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom nasze przedszkole zaczęło wdrażać nowatorski projekt „Z przedszkola w cyfrowy świat z programem Kidsmart”, który ma na celu przygotowanie dzieci w wieku przedszkolnym dzieci do wejścia w "świat cyfrowy" - właściwe i bezpieczne korzystanie z technologii informacyjnej.
Przedszkole nasze otrzymało  zestaw komputerowy, zaprojektowany specjalnie dla dzieci w wieku 3-7 lat, wyposażony w bogaty pakiet programów edukacyjnych, dostosowanych do etapu przedszkolnego i wczesnoszkolnego.  Oprogramowanie IBM KidSmart wspiera program wychowania przedszkolnego w zakresie podstaw matematyki, języka angielskiego oraz logicznego myślenia, a ponadto, poprzez wprowadzenie elementów zabawy urozmaica i uatrakcyjnia zdobywanie nowych umiejętności. Dzieci poznają świat zwierząt, różne kraje, obyczaje, ludzi i strefy klimatyczne.  Dużą wartością przekazanych programów jest to, że można wykorzystać je na wiele sposobów. Po zajęciach, na których wprowadzamy określone treści edukacyjne, na podsumowanie wybieramy odpowiednio dobrane gry edukacyjne, dzięki którym każde dziecko może sprawdzić swoją wiedzę.
Dzieci bardzo lubią programy KidSmart, bo jest to dla nich atrakcyjne podsumowanie zajęć i zdobytych wiadomości. Edukacyjne wykorzystanie komputera pokazuje dzieciom, że komputer to narzędzie, dzięki któremu możemy wzbogacić swoją wiedzę. Dzieci uczą się jak mądrze korzystać z komputera, co kształtuje ich odpowiedzialne podejście do wykorzystania najnowszych technologii w późniejszym życiu.
Jest to już drugi, duży projekt, w którym udział biorą nasze placówki. Od dwóch lat realizujemy projekt „Klucz do uczenia się”, oparty na pedagogice Lwa Wygotskiego, który przełamuje dotychczasowy model edukacji oparty na zapamiętywaniu i odtwarzaniu informacji,uczy dzieci samodzielnego myślenia i szybkiego nabywania wiedzy.
Przedszkole nr 5 w 2008 roku realizowało też ciekawy projekt edukacyjny, finansowany z funduszy EFS „Jestem ciekawy świata”, który skierowany był do dzieci przedszkolnych zarówno tych objętych edukacją przedszkolną, jak i tych, które nie chodzą do przedszkola. Projekt miał na celu wspieranie rozwoju dziecka, rozwijanie jego indywidualnych zainteresowań oraz zwiększenie oferty bezpłatnych zajęć edukacyjno-opiekuńczych, wykraczających poza podstawę programową. W zajęciach mogły uczestniczyć wszystkie zainteresowane dzieci oraz te, które nie były objęte wychowaniem przedszkolnym.
Możliwość udziału w projektach, które finansowane są ze źródeł zewnętrznych i nie wymagają własnych nakładów finansowych, pozwala na znaczne uatrakcyjnienie edukacji przedszkolnej i uczynienie ze zwykłego przedszkola prawdziwego Centrum Edukacji Małego Dziecka.