Koncepcja pracy przedszkola 28.03.2024 14:27 (UTC)

„...jeżeli chcecie, aby świat dobrze wyglądał,
 zacznijcie od wychowania dzieci ...”
 Jan Paweł

DZIAŁANIA PRIORYTETOWE W NASZYM PRZEDSZKOLU

1.     Dobre przygotowanie dzieci do podjęcia nauki w szkole
2.    Stymulacja językowa i wczesne wprowadzanie dziecka w świat pisma
3.    Wzbogacenie oferty edukacyjnej przedszkola
4.    Organizowanie wczesnego wspomagania rozwoju dla dzieci ze szczególnymi potrzebami rozwojowymi
5.    Uzupełnianie i wymiana starej bazy materialno - dydaktycznej
6.    Promocja placówki w środowisku lokalnym
7.    Stworzenie strony internetowej przedszkola
8.    Rozszerzanie współpracy z Rodzicami
9.    Efektywna współpraca z Radą Rodziców
10. Racjonalne zarządzanie zasobami finansowymi
11.   Dobra organizacja pracy, planowanie działań, sprawne zarządzanie
12. Systematyczne podejmowanie działań służących rozwojowi przedszkola

KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA NR 5 W WOŁOMINIE
3.    Dbamy, aby każde dziecko zdobyło wszelkie umiejętności, przygotowujące je do podjęcia nauki w szkole.
4.    Dbamy o rozwój intelektualny dzieci, poprzez prowadzenie ciekawych i różnorodnych zajęć.
5.    Realizujemy zadania z „Podstawy programowej wychowania przedszkolnego, dziecko zdobywa u nas wiedzę na temat otaczającego go świata, zjawisk przyrody, profilaktyki zdrowotnej, ekologii.
6.    Umiejętności językowe dzieci i umiejętność porozumiewania się z otoczeniem są dla nas priorytetowe, gdyż stanowią fundament dla wielu innych umiejętności.
7.    Zapewniamy opiekę i pomoc specjalistów: logopedy i psychologa. Organizujemy wczesne wspomaganie rozwoju dla dzieci ze szczególnymi potrzebami rozwojowymi.
8.    Kadra przedszkola cały czas doskonali kwalifikacje zawodowe i dostosowuje zajęcia do indywidualnych potrzeb oczekiwań dzieci i rodziców.
9.    Pracownicy przedszkola systematycznie dokonują ewaluacji swojej pracy i wyciągają z niej konstruktywne wnioski, które wcielają w życie.
10. W pełni wykorzystujemy bazę, którą dysponujemy, co pozwala urzeczywistniać nasze dążenia i indywidualne podejście do każdego dziecka.
11.   Wspomagamy rodziców w wychowaniu dzieci, organizujemy warsztaty umiejętności wychowawczych, adresowane do rodziców i nauczycieli.
12. Rodzice są dla nas najważniejszymi partnerami, efektywna współpraca z nimi ma dla nas ogromne znaczenie, dokładamy wszelkich starań, aby przedszkole było dla dzieci drugim domem.
13. Współpracujemy z różnymi instytucjami lokalnego środowiska.

14. Promujemy naszą placówkę w środowisku poprzez publikacje w prasie, poprzez organizowanie wybranych działań na rzecz społeczności lokalnej

MODEL ABSOLWENTA, JAKI PRAGNIEMY UKSZTAŁTOWAĆ

Absolwent naszego przedszkola:
-     Umie nawiązywać kontakt z innymi osobami,
-     Posiada pozytywny obraz własnego „ja,
-     Potrafi nazywać i identyfikować stany emocjonalne, umie radzić sobie ze swoimi emocjami, kontroluje swoje zachowania,
-      Zna podstawowe normy współżycia społecznego,
-      Umie oceniać i wartościować zachowania własne i innych,
-      Umie współpracować z innymi dziećmi,
-      Umie dokonywać prawidłowych wyborów i zdaje sobie sprawę z konsekwencji,
-      Zainteresowany jest nauką i osiągnął dojrzałość szkolną,
-      Zna i stosuje podstawowe zasady bezpieczeństwa,
-      Dba o zdrowie własne i innych,
-      Dba o środowisko naturalne,
-     Posiada bogaty zasób wiadomości na bliskie mu tematy, dotyczące rzeczywistości przyrodniczej, społeczno-kulturowej jak i technicznej.
  MISJA  PLACÓWKI

Misją naszego przedszkola jest podjęcie takich działań, aby każdemu dziecku stworzyć odpowiednie warunki do wszechstronnego rozwoju, w miarę jego indywidualnych potrzeb, w bezpiecznym i przyjaznym środowisku.
Przedszkole jest placówką, w której każde dziecko ma zapewnione podstawowe potrzeby:
  • Poczucie bezpieczeństwa - rozumiane jako bezpieczeństwo emocjonalne, komfort psychiczny, poczucie więzi z osobami dorosłymi, wynikające z ufności, że dorośli reagują autentycznie, z zaangażowaniem, szczerze.
  • Poczucie własnej wartości - które kształtuje się w odpowiedzi na działania ważnych dla dziecka osób dorosłych, rodziny, bez względu na to, czy dziecko pochodzi z zamożnego, czy ubogiego środowiska.
  • Poczucie, że warto żyć, że życie ma sens, jest ciekawe i prawdziwe - pomoc dzieciom w lepszym, pełniejszym zrozumieniu ich własnego świata, dostarczania dzieciom takich doświadczeń, które pomogą im w zrozumieniu ich własnych przeżyć.
  • Traktowanie z szacunkiem, liczenie się z odczuciami, pragnieniami i pomysłami z wyraźnym autorytetem dorosłych i wyznaczeniem nieprzekraczalnych granic, gdyż dzieci potrzebują autorytetu dorosłych, którzy okazują im ciepło, wsparcie i zachętę. Okazywanie szacunku dla intymności, pozwalanie dzieciom dokonywania wyborów, umożliwianie własnej aktywności – to podstawowe i bardzo proste potrzeby
  • Dobre wzorce osobowe - dzieci potrzebują kontaktu z dorosłymi, którzy nie wahają się jasno określić jak warto postępować, co warto wiedzieć, o co zabiegać.
Dbamy o to, aby oferta zajęć, jaką proponujemy, w pełni rozwijała dziecko. Stwarzamy dzieciom możliwość współpracy między sobą, przeznaczamy też czas na własną aktywność i możliwość decydowania z kim i w co się bawić. Każde dziecko ma możliwość osiągania sukcesów na miarę swoich potencjalnych możliwości.
W swoim działaniu przedszkole nasze wspiera rodziców w wychowaniu dziecka i podejmuje z nimi współpracę w szerokim zakresie, gdyż rodzice są dla nas współpartnerami w edukacji i osobami najważniejszymi dla dziecka.

Koncepcja zatwierdzona przez Radę pedagogiczną dnia 28.06.2010, uzgodniona z przedstawicielami Rady Rodziców.